Menu Close

Rektori tervitus veebruar 2018

EELK UI rektor Ove Sander

Meie tulevik on Jumala kätes

Veebruar on täiesti ainulaadne kuu. Pole teist sellist kuud, kuhu mahuksid pühad, mis tuletavad meelde keskseid sündmusi meie maa ja rahva loos. Enamgi veel, nad suunavad pilgu Jumalale, kes soovib meile muidugi eelkõige anda oma igavikulist kuningriiki, kuid on tõotanud ka õnnistada oma laste maist elu ja selle korraldamist.

Kuu alguses pühitsesime Tartu Rahulepingu sõlmimise 98. aastapäeva. Küllap meenutati seda teisteski kogudustes, arusaadavalt aga Nõmme Rahu kirikus, millest sai Tartu Rahu mälestuskirik 1924. aastal. Tartu Rahulepingut – vaatamata tema tõlgenduserisustele – , ei ole võimalik ülehinnata. Tartu Rahu lõpetas vabadussõja, tõi rahvusvahelise tunnustuse noorele Eesti Vabariigile ning määras kindlaks meie riigi piirid.

Alahindamata kuidagi inimlikku rolli rahu saavutamisel, on Tartu Rahu aastapäev eelkõige tänupühaks Jumalale. Nii rahu, kui riigi iseolemine on Tema kallid kingitused oma rahvale. Jah, meid kutsutakse rahutegemisele, kuid rahu, ka väline rahu, on Püha Vaimu and. Jumala ja inimese osa rahuimes väljendub tabavalt Arvet Pauli sõnades – “Su rahu, Issand, ehib ka koguduse teed. Ta Sinu rahvast juhib – neist rahunõudjad teeb. Ei lõhu vaenu vägi, riid, väiklus mõistmatu. Su rahu on kui jõgi – lai, sügav otsatu.”

24. veebruaril pühitseme oma riigi sünnipäeva. Seekord muidugi suurema pidulikkusega, kuna riigi sünnist möödub sada aastat. Jumala silmis on tuhat aastat kui üks päev, kuid inimesele on see pikk aeg.

Eestil on olnud õnne – ei ole põhjust vaadata ainult meie keerukale ja kannatusrohkele ajaloole –, et miniatuurses mõõdus rahvas on võinud organiseeruda riigiks ja vaatab julgelt tulevikku. See on kindlasti Jumala õnnistus.

Tahan peohõngulisse kuusse soovida Jumala tänamist ning võimet näha head, mida Tema on meile teinud ja andnud. Kristlastena on meil võimalus mõelda raskustestki kuidagi positiivsemalt. Jumal on meid nende keskel aidanud ning Tema armust võime mõtestada nii oma rahva kui isikliku elu keerukamaid hetki. Kindlasti on meil põhjust palvetada oma riigi ja rahva ning tema juhtide ja iga rahvaliikme eest. Meie tulevik on Jumala kätes. Jah, ta on ka meie endi kätes, aga ikka selleks, et neid käsi sirutada Tema poole.

Võibolla tasuks suurte rahvuslike pühade kuul küsida Eesti mõtte ja suurema loo järele.

Suurte lugude aeg ei saa kunagi mööda. Vaid ühine lugu ja arusaam, ühine tulevikunägemus võib hoida meid riigina. Kindlasti ei saa see olla raha, võimu ega maailma keskpunktiks olemise lugu. Küll aga võib see olla inimlikkuse, vastastikkuse hoolimise ja vaimsuse lugu.

Vaimusuure inimese ellu mahub teine inimene, mahuvad pere, sõbrad ja rahvas. Tema hing on avatud, täidetud armastusest ja kaastundest. Omakasupüüdmatust tegutsemisest. Mahub Eestimaa ainukordne loodus ja keskkond, selle puhtus ja ilu. Ja loomulikult Jumal – kõige armastuse, mõistmise ja hoolimise allikas.

Ja viimaks palvepäev-tuhkapäev. Selle püha mõlemad rõhuasetused – palve ja kahetsus – seovad tervikusse meie Eesti riigi sünni, kestmise, tänase ja homse päeva. Iseseisvuse väljakuulutamine, võidukas vabadussõda ja Tartu Rahu alla kirjutamine ei tulnud tühjale kohale. See koht valmistati põlvedel sajandite jooksul madalates ja suitsunud taredes. Ühtlasi vajame kahetsust, tuhka oma laubale ja südamele. Et kõik halb võiks kaduda ja uus inimene igapäevaselt tõusta. Vajame seda eranditult kõik.

Hea sõnum on, et see on võimalik. Me võime muutuda. Meie hing võib uueks saada. Samuti meie rahva hing. Selleks palugem Jumala õnnistust Eestimaale ja igaühele meist. Tänagem Issandat ning käigem üheskoos rõõmsa meelega meeleparanduse teed.

 

Ove Sander

Rektor

 

 

Eelnevad rektori tervitused:

Rektori tervitus november 2017

Rektori tervitus september 2017

Rektori tervitus suvi 2017

Rektori tervitus mai 2017

Rektori tervitus aprill 2017

Rektori tervitus jaanuar 2017

Rektori tervitus oktoober 2016

Rektori tervitus september 2016 

Rektori tervitus suvi 2016

Rektori tervitus aprill 2016

Rektori tervitus märts 2016

Rektori tervitus jaanuar 2016

Rektori tervitus detsember 2015

Rektori tervitus oktoober-november 2015

Rektori tervitus september 2015 

Rektori tervitus suvi 2015

Rektori tervitus mai 2015

Rektori tervitus aprill 2015

Rektori tervitus märts 2015

Rektori tervitus jaanuar-veebruar 2015

Rektori tervitus detsember 2014

Rektori tervitus oktoober ja november 2014 

Rektori tervitus september 2014 

Rektori tervitus august 2014 

Rektori tervitus juuli 2014

Rektori tervitus juuni 2014 

Rektori tervitus mai 2014

Rektori tervitus aprill 2014

Rektori tervitus märts 2014

Rektori tervitus veebruar 2014

Rektori tervitus jaanuar 2014

Rektori tervitus detsember 2013

Rektori tervitus november 2013

Rektori tervitus oktoober 2013

Rektori tervitus september 2013

SAMAL TEEMAL