Menu Close

Meistrikursus „Soome orelimuusikast – ekspressiivne esitus ja oreli orkestraalne kasutus“ 22.04.2023

EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakond ja Eesti Orelisõprade Ühing kutsub meistrikursusele
„Soome orelimuusikast – ekspressiivne esitus ja oreli orkestraalne kasutus“

22. aprillil 2023. a. kell 12.00-17.00 Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus

Soome asub nii lähedal ja samas ei tea me sealsest orelikultuurist eriti palju. Lünka aitab täita JAN LEHTOLA, Soome orelikunstnik ja Sibeliuse-Akadeemia õppejõud, kes oma aktiivse kontserttegevuse ning pedagoogitöö kõrval on salvestanud 15 Soome orelihelilooja kogutud teosed.

Kursusel saab osaleda aktiivselt, st. mängida ja saada konkreetseid nõuandeid –
lisatud on teoste nimekiri, mille noote huvilistele jagame. Teosed on keskmise raskusastmega. Saab osaleda ka passiivselt, lihtsalt kuulajana.

Koolitus algab kell 12 orelipooltunniga Tallinna Toomkirikus ja jätkub peale seda Toomkiriku orelirõdul.

Kursusetasu 40 EUR (oreliõpilastele 25 Eur) saab maksta kohapeal või soovi korral registreerimisel teada antud arve alusel.

Koolitusele registreerumine e-kirja teel kuni 14. aprillini 2023 aadressil ui.kirikumuusika@eelk.ee.

Lisainfo: Kristel Aer, tel 502 0950 või ui.kirikumuusika@eelk.ee.


Muusikadoktor Jan Lehtola on õppinud orelimängu Helsingis, Amsterdamis, Stuttgartis, Lyonis ja Pariisis. Lehtola lõpetas magistriõpingud Helsingi Sibeliuse Akadeemia kirikumuusika osakonnas ja sooritas oreli A-diplomieksami suurepärase hindega aastal 1998. 2000. aastal mängis ta oreli debüütkontserdi Kallio kirikus Helsingis, muusikadoktoriks väitles aastal 2005, doktoritöö teemaks oli ”Oskar Merikanto eurooppalaisten vaikutteiden välittäjänä Suomessa”/ ”Oskar Merikanto – kui euroopalike mõjutuste vahendaja Soomes”.

Lehtola töötab orelimuusika lektorina Sibeliuse Akadeemia Kuopio osakonnas aastast 2007 ja ülikooli lektorina aastast 2017.
Jan Lehtola on esinenud mitmete orkestrite, nagu BBC filharmoonikute, Soome Raadio Sümfooniaorkestri, Lahti, Mikkeli ja Tampere linnaorkestrite, Tapiola Sinfonieta ning Kesk-Põhjamaa kammerorkestri solistina ja töötanud nende dirigentidega: Juha Kangas, Sakari Oramo, Muhai Tang, Kent Nagano, Ludovic Morlot, Leif Segerstam ja Osmo Vänskä. Lehtola on mänginud paljudel festivalidel nii Soomes, kui mujal maailmas. Tähtsamad kontserdipaigad on olnud: Pariisi la Trinité – kirik, Londoni Westminster Abbey ja St. Paul’s Cathedral, Altenburgin lossikirik, Petrburii Mariinski, Leipzigi Gewandhaus ja St. Thomas sekä Berliini, Magdeburgi, Tallinna ja Riia toomkirikud.

Regulaarselt heliloojatega koostööd tegev Jan Lehtola on toonud esiettekandele 120 uudisteost, millest orelikontserte (orel ja orkester) on olnud 12. Harri Ahmas, Kalevi Aho, Atso Almila, Adina Dumitrescu, Thierry Escaich, Naji Hakim, Matti ja Paavo Heininen, Jouni Hirvelä, Carita Holmström, Oliver Kohlenberg, Juha T. Koskinen, Olli Kortekangas, Juha Leinonen, Jouko ja Jyrki Linjama, Jukka Linkola, Paola Livorsi, Pehr Henrik Nordgren, Axel Ruoff, Martin Stacey, Adam Vilagi ja Riikka Talvitie on temale teoseid loonud. Lehtola oli enda-asutatud Organo Novo ry juhatuse esimees 2007-2023 ja ta oli ka Organum-ühingu juhatuse esimees aastatel 2009-2014. Praegu on ta Helsingi Musiikatalo varstivalmiva, Euroopa ühe suurima kontsertoreli muusikaprogrammi eest vastutava ”Musiikkitalon Urut Soimaan” sihtasutuse juhatuse esimees. Lehtola on ka aktiivne kirjutaja, on avaldanud kolm muusikateaduslikku uurimust, kirjutanud palju artikleid ja pidanud raadioettekandeid.

Lehtola on teinud salvestusi Soome raadiole ja temalt on ilmunud ligi 60 kogumikplaati kahes sarjas. Historical Organs and Composers –sarjas ja ka sellest väljaspool on ilmunud Bachi, Dayasi, Dupré, Erbi, Luxi, Mendelssohni, Stöhri, Todi, Schumanni ja Widori oreliteoste plaadid. Teine suur sari on sündinud Soome heliloojate teostest: Oskar Merikanto (Ondine), Jouko ja Jaakko Linjama (Jubal, Fuga), Kaj-Erik Gustafsson, Juhani Pohjanmies, Olli Kortekangas (Fuga) Jean Sibelius, Einojuhani Rautavaara (Alba), Paavo Heininen (Pilfink), Kalevi Aho (BIS), Erkki Salmenhaara, Harri Ahmas ja Joonas Kokkonen (Toccata Classic) – kõikide nende heliloojate kogutud teosed orelile on Lehtola salvestanud. Viimane suur kogutud teoste salvestus oli Axel Ruoffi teostest, kokku viis plaaditäit firmale Toccata Classics. Lisaks sellele on Lehtola salvestanud palju kammermuusikat koos metsasarvemängija Petri Komulaise, pianist Annikka Konttori-Gustafssoni ja organist Markku Mäkisega.
www.janlehtola.com


Urkukurssi Tallinnan Tuomiokirkossa
Ekspressiivinen esitys ja urkujen orkestraalinen käyttö

Ohjelmisto

Heikki Klemetti Canzona, op. 44/1
1876–1953

Oskar Merikanto 100 alkusoittoa: mikä tahansa mutta erityisesti 7, 22, 48, 63, 69, 73, 99
1868–1924

Sulo Salonen Passacaglia
1899–1976

Juhani Pohjanmies Marcia funebre
1893–1959

Väinö Raitio Intermezzo
1891–1945

Arvi Karvonen Pastorale
1888–1969

Taneli Kuusisto Pastorale
1905–1988

Franz Linnavuori Iltalaulu
1880–1926

Joonas Kokkonen Lux aeterna
1921–1996

Kaj-Erik Gustafsson Ramus virens olivarum
s. 1942

Väinö Haapalainen Passacaglia
1893–1945

SAMAL TEEMAL