Menu Close

Meistrikursus „Peeter Südale orelit otsimas“

Peeter_Süda_Ines_Maidre

EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakond kutsub

Meistrikursusele “Peeter Südale orelit otsimas“
8. jaanuaril 2021. a. kell 11.00 – 16.00. NB! Kursus lükkub edasi 27. veebruarile 2021!
Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus.

Käesoleval aastal möödus Eesti orelimuusika klassiku, Peeter Süda surmast 100 aastat.
Tema lehekülgedelt vähene, aga sisult seda kaalukam orelilooming on iga enesest lugupidava Eesti organisti repertuaaris, aga tihti ollakse küsimuse ees, milliseid kõlavärve teostele valida või millise oreli kõla tema teoseid mängides eeskujuks võtta. Otsimegi koos Ines Maidrega, kes on kahtlemata Süda teoste parimaid asjatundjaid, kõlaesteetikat ja orelitüüpi, mis võiks kõige enam sobida Süda teoste ettekandeks. Selle teema all saab muidugi käsitleda ka palju muid interpretatsiooniküsimusi ja aspekte, mis esitusprotsessis tekivad.

Ines Maidre on üks tunnustatumaid Eesti organiste. Tema tõlgenduses kõlavad ühtviisi meisterlikult nii varajane barokk, värvikas romantism kui ka tänapäeva muusika. Ines Maidre lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1982. aastal Bruno Luki klaveriklassi ja 1985. aastal Tallinna Riiklikus Konservatooriumis orelierialal Hugo Lepnurme juures. 1989-1991 täiendas end Pariisis Ecole Niedermeyeris Daniel Rothi juhendamisel (Prix d’Excellence avec felicitations). Lisaks on ta osalenud ka Leo Krämeri, Martin Haselböcki, Jean Boyer, Olivier Latry, Hans Fagiuse jt rahvusvahelistel meistrikursustel. Aastatel 1994-1998 õppis ta Bergeni Griegi Akadeemias klavessiini Hans Knut Sveeni juhendamisel. 1991. aastal võitis Ines Maidre Prantsusmaal Versaille’ rahvusvahelisel organistide võistlusel I preemia. Aastatel 1986-1992 töötas ta Tallinna Riiklikus Konservatooriumis oreliõpetajana. Alates 2000. aastast on ta Bergeni Muusikaakadeemia (Griegakademiet) dotsent ning tegutseb ansambli Musica Celines klavessinisti-organistina. Maidre repertuaar on mitmekülgne, ulatudes vanamuusikast modernse loominguni. Ta on esitanud kõiki olulisi Peeter Süda oreliteoseid ja olnud Anti Marguste, Toivo Tulevi, Peeter Vähi ja teiste eesti heliloojate oreliteoste esmaesitajaks. Ines Maidre on salvestanud orelimuusikat mitme riigi raadiole ja heliplaadifirmadele, veel on ta kirjutanud orelimuusikaalaseid artikleid ja avaldanud raamatu „Peeter Süda elust ja loomingust“ koos CD-ga (EMIK, 2005).

Koolitus koosneb kahest osast, loengust ja meistrikursusest, milles osalejad saavad Ines Maidre juhendamisel süveneda Peeter Süda oreliteoste kõlamaailmasse.

Kursusetasu 25 EUR saab maksta kohapeal või soovi korral registreerimisel teada antud arve alusel.

Koolitusele registreerumine kuni 6. jaanuarini 2021 aadressil ui.kirikumuusika@eelk.ee.

Lisainfo: Kristel Aer, tel 502 0950 või Kersti Petermann, tel 514 6341.

SAMAL TEEMAL