Menu Close

Toimus Uue Testamendi konverents “Varajane kristlus antiigi kontekstis”

UTkonverents2018

Toimus Uue Testamendi konverents “Varajane kristlus antiigi kontekstis”

EELK Usuteaduse Instituudis toimus 12. aprillil 2018 Uue Testamendi ja kreeka keele õppetooli korraldatud teaduskonverents pealkirjaga “Varajane kristlus antiigi kontekstis”.

Konverentsi jaoks ette valmistatud neli küsimust raamistasid nelja ettekannet: Missugused võimumõtted katsid keisririigi avaraid alasid, missugustest vaimuvooludest ümbritsetuna sündis uus uskumisviis? Miks mäletati ja kuidas kanti südames Naatsaretlast, keda enamik näinud ei olnud? Kuidas veenis Paulus oma kuulajaid ja lugejaid?

Ettekannetega alustas EELK Usuteaduse Instituudi (UI) piibliteaduste professor dr Jaan Lahe. Ettekande pealkiri „Augustuse ajastu ideoloogia ja keisrikultus 1. sajandil“ arendas vastuse leidmist esimesele ülalnimetatud küsimusele. Järgmisena pidas ettekande UI piibliteaduste lektor mag Vallo Ehasalu, kes rääkis künismist filosoofias ja küünikute mõtteviiside võimalikkust leidmisest algkristluses.

Konverentsi esimese ettekannete vooru lõpetas UI professor dr Randar Tasmuth, kes oma ettekandega teemal „Mäletatud Jeesus ja austatud Jeesus“ heitis valgust teguritele, mis viisid Jeesuse isiku ja tema tegude meeles pidamisele ning talletamisele. Peale kohvipausi esitas konverentsi viimase ettekande dr Ergo Naab teemal „Pauluse apokalüptiline loogika ja crux interpretum Rm 13:1-7. Kas kollaboratsionism ja passiivne alistumine?“

Konverentsi lõpetanud paneeldiskussiooni juhatas UI võrdleva usundiloo lektor mag Liina Kilemit. Sisukas päev võinuks veelgi jätkuda, ent õhtu jõudis ja konverents lõppes inspireeriva aruteluga panelistide ja kuulajate vahel, kes aktiivselt küsimusi esitasid.

Randar Tasmuth,
EELK UI usuteaduskonna dekaan

 

SAMAL TEEMAL