Menu Close

Orelifoorum ja meistrikursus “Hommage Tobiasele“

Rudolf Tobias

EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakond kutsub

Orelifoorum ja meistrikursus “Hommage Tobiasele“ Rudolf Tobias
21. aprillil 2018. a. kell 10.00 – 17.00

EELK Usuteaduse Instituudis (Pühavaimu 6, Tallinn)

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal möödub sajand ka eesti rahvusliku heliloomingu alusepanija Rudolf Tobiase surmast (1873-1918).

Mõlemat juubelit silmas pidades on põhjust tagasi mõelda Tobiase erakordsele rollile meie akadeemilise muusikakultuuri rajamisel ja pühkida taas tolm tema loominguliselt pärandilt, milles peitub veel palju avastamisväärset.

Selle eesmärgiga toimub laupäeval 21. aprillil 2018 ühepäevane orelifoorum “Hommage Tobiasele”, mis algab Ines Maidre vastavateemalise sõnalise ettekandega ja jätkub tema poolt läbiviidud meistrikursusega, mille teemaks on “Tobiase orelilooming ja selle interpretatsioon”.

Orel omas lapsepõlvest saadik Tobiase jaoks erilist kohta. Orelile olid loodud tema esimesed loomingulised katsetused ja kõrvuti kompositsiooniga õppis ta Peterburi Konservatooriumis ka oreli erialal. Aastaid Peterburi Jaani kiriku organistina tegutsedes kogus Tobias erilist kuulsust oma improvisatsioonikunsti poolest. Improvisatsioonilisust ja ideederohkust kohtame ohtralt ka tema oreliteostes, esmajoones koraalieelmängudes. Nende esitamisel põrkume aga ka rea sisuliste, notatsiooniliste ja registratsiooni puudutavate küsimärkidega, mis on osalt tingitud Tobiase visandlikust käsikirjast.

Millisele orelile on Tobiase orelimuusika mõeldud?
Kuidas käsitleb Tobias koraali?
Kuidas tõlgitseda Tobiase oreliteoste dünaamikamärke?
Kuidas vormida Tobiase fraasi ja kuidas seostub see tempolise vabadusega?
Kuidas väljendub Tobiase soov kirikumuusikat reformida tema orelimuusikas?

Ines Maidre on üks tunnustatumaid Eesti organiste. Tema tõlgenduses kõlavad ühtviisi meisterlikult nii varajane barokk, värvikas romantism kui ka tänapäeva muusika.Ines Maidre meistriklass.

Ines Maidre lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1982. aastal Bruno Luki klaveriklassi ja 1985. aastal Tallinna Riiklikus Konservatooriumis orelierialal Hugo Lepnurme juures. 1989-1991 täiendas end Pariisis Ecole Niedermeyeris Daniel Rothi juhendamisel (Prix d’Excellence avec felicitations). Lisaks on ta osalenud ka Leo Krämeri, Martin Haselböcki, Jean Boyer, Olivier Latry, Hans Fagiuse jt rahvusvahelistel meistrikursustel. Aastatel 1994-1998 õppis ta Bergeni Griegi Akadeemias klavessiini Hans Knut Sveeni juhendamisel. 1991. aastal võitis Ines Maidre Prantsusmaal Versaille’ rahvusvahelisel organistide võistlusel I preemia. Aastatel 1986-1992 töötas ta Tallinna Riiklikus Konservatooriumis oreliõpetajana. Alates 2000. aastast on ta Bergeni Muusikaakadeemia (Griegakademiet) dotsent ning tegutseb ansambli Musica Celines klavessinisti-organistina.

Maidre repertuaar on mitmekülgne, ulatudes vanamuusikast modernse loominguni. Ta on esitanud kõiki olulisi Peeter Süda oreliteoseid ja olnud Anti Marguste, Toivo Tulevi, Peeter Vähi ja teiste eesti heliloojate oreliteoste esmaesitajaks. Ines Maidre on salvestanud orelimuusikat mitme riigi raadiole ja heliplaadifirmadele, hiljuti ilmus heliplaat Rudolf Tobiase oreliloominguga. Veel on ta kirjutanud orelimuusikaalaseid artikleid ja avaldanud raamatu „Peeter Süda elust ja loomingust“ koos CD-ga (EMIK, 2005).

Koolitus koosneb kahest osast, loengust ja meistrikursusest, milles osalejad saavad Ines Maidre juhendamisel õppida tundma Rudolf Tobiase oreliteoseid.

Kursusetasu 25 EUR sisaldab lisaks koolitusele kohvipause.

Koolitusele registreerumine kuni 13. aprillini 2018 aadressil ui.kirikumuusika@eelk.ee

Lisainfo: Kristel Aer, tel 5020950 või Kersti Petermann, tel 5146341 või tel 6117408

 

SAMAL TEEMAL