Menu Close

Uudiskirjandusest raamatukogus 2019/2020

Head lugejad!

Kuna 2019. aastal saime raamatukogu komplekteerimisrahad kätte väga hilja, jäi ka kõigi suuremate tellimuste esitamine-vormistamine aasta teise poolde, lausa aasta viimastele kuudele. Nüüdseks on kõik tellitud raamatud ka saabunud ja põhjalikku ülevaadet olulisematest võõrkeelsetest raamatutest saate vaadata meie süstemaatilise teoloogia (ST) õppetooli kodulehelt uudiste rubriigist.

Prof Thomas-Andreas Põder on seal pikemalt tutvustanud just oma õppetooliga seotud kirjandust. Raamatukogu juhataja palvel on ta pildistanud ja mõnikord ka kommenteerinud muid olulisemaid uusi võõrkeelseid raamatuid. Kuna oli võimalik väga odavalt osta 11-köitelise katoliikliku teoloogialeksikoni „Lexikon für Theologie und Kirche” 3. väljaanne (meie senine, 2. vlj pärineb Vatikani II kirikukogu, enamik artikleid isegi selle eelsest ajast), hankisime ka uue LThK.

Kreeka keele ja UT eksegeesi sõbrad, keda sel õppeaastal on olnud meeldivalt palju, saavad nüüd ka laenutada varem vaid ühes eksemplaris olnud UT konkordantse ja muid abimaterjale. Foto neist on antud ST õppetooli kodulehel.

Ja nagu tavaliselt, täienes kogu ka valitud piiblikommentaaridega. Hermann Gunkeli Genesise kommentaari viimane saksakeelne trükk ilmus juba 1910, kuid kuna tegemist on tõelise klassikaga, antakse sellest jätkuvalt välja kordustrükke ja tehakse tõlkeid teistesse keeltesse. Nüüd saab seda siis ka UI-s lugeda inglise keeles (originaal on meil olemas juba ammu). Ka uute võõrkeelsete piiblikommentaaride kaanepilte vt ST kodulehelt!

Eestikeelseist raamatuist sai UI kogu täiendust paljus ka annetuste toel. Nii kinkis UI vilistlane Leena Helena Tölpt meile mitu eksemplari püha Johannes Kuldsuu „Jutlusi meeleparandusest”, toekat lisa sageli laenutatavate ja populaarsete raamatute täiendavate eksemplaride näol saime õp Tiina Janno raamatukogust, perekond Salumäe kinkis meile pühendusteose „Ma nägin üht valget kirikut : mälestusi, meenutusi ja materjale õpetaja Eduard Salumäe 100. sünniaastapäevale mõeldes”, mis on väga huvitav, kohati lausa isiklik-intiimne pilguheit ühe nõukogude ajal tegutsema pidanud pastori siseilma.

Sama põnev ja mõtlemapanev on ka UI kunagise rektori õp dr Tiit Pädami koostatud ja tema kingitud artiklikogumik „Igavikust kantud maastik : kirikuhoonetest ja inimestest Nõukogude Eestis”.

Oma uue monograafia „Mithras – Miθra – Mitra : der römische Gott Mithras aus der Perspektive der vergleichenden Religionsgeschichte” kinkis meile prof Jaan Lahe, kes samuti annetas UI raamatukogule oma tõlgitud Rudolf Bultmanni esseede ja artiklite kogumiku „Evangeelium ja eksistents” ning Manfred Claussi monograafia „Mithras. Kultus ja müsteerium” eksemplarid.

EV Siseministeeriumilt saime kingitusena 2 eksemplari UI prof Priit Rohtmetsa monograafiat „Riik ja usulised ühendused”. UI õppejõud mag. theol. Silja Härm ostis meile TÜ Kirjastuse väljaandel ilmunud „Vana Lähis-Ida ajaloo”, UI rektor dr Ove Sander kinkis raamatukogule oma jutluste ja meditatsioonide kogu „Kõik on arm”. Annetusi oli veel, kuid siin on mainitud olulisimad.

Saksamaa Põhjakiriku grantide toel saime osta Meeli ja Üllas Tankleri uue homileetikaõpiku „Sõnast sõnumiks”. Kuna tegu on eestikeelse, pealegi originaalõpikuga (s. t mitte tõlkega), siis on selle eksemplaride arv loomulikult suurem kui 1–2 ja peaks rahuldama terve kursuse vajaduse õpiku järele.

Nii ostsime ka artiklite kogumiku „Diakoonia ilu”, prof Priit Rohtmetsa populaarse monograafia „Eesti usuelu 100 aastat”, eestikeelses UT kommentaaride sarjas „Sõna seletus” viimase raamatuna ilmunud Matteuse evangeeliumi kommentaari eksemplarid, Margit Arndt-Kalju koostatud portreeraamatu „Peapiiskop emeeritus Andres Põder” ja lisaeksemplare muule, juba varem ilmunud õppekirjandusele.

Tänu täiendusõppe osakonna juhataja Kerstin Kase koostatud projektidele saime rikkamaks Elisabeth Kübler-Rossi raamatu „Leinast ja leinamisest” ning Saara Kinnuneni populaarse „Eluga rahul : kuidas vabaneda minevikutaagast” mitme eksemplari võrra.

SAMAL TEEMAL