Menu Close

Rektori tervitus august 2020

Usuteaduse Instituut kutsub õppima!

Hea kaasrändur! Mäletan oma koolipõlvest, et mida lähemale jõudis kooliaasta algus ja 1. september, seda suuremaks muutus pinge ja viimastel koolieelsetel nädalatel isegi masendus. Suvi tähendas vabadust, linnakärast eemaldumist ja maaõhku, luba tegeleda kõigega, mis päriselt korda läheb ja rõõmu pakub, kool seevastu seostus kohustuste, rutiini, nõukogude haridussüsteemis paraku ka ühetaolisuse ja hallusega.

Kõik muutus siis, kui ma avastasin elus oma kutsumuse ja need koolid, mis toetasid sellele kutsele järgnemist – alguses oli selleks G. Otsa nim Muusikakool, hiljem EELK Usuteaduse Instituut. Tegelemine muusika ja usuteadusega muutis mu maailma avaramaks, nüansside- ja varjunditerohkemaks, mind ümbritsesid inimesed, kellega mind sidusid ühised huvid, väärtused ja kutsumus. Sestpeale olen sügist ja kooliaasta algust põnevusega oodanud ja nii on see jäänud tänase päevani – ka praegu, kui istun vihmasel suvepäeval oma maakodus, täidab kooliaasta alguse lähenemine mind mitte nukruse ja ärevuse, vaid ootusärevuse ja rõõmuga.

EELK Usuteaduse Instituut, Eesti vanim erakõrgkool ootab 4.-14. augustini sisseastumisavaldusi kõikidele meie õppekavadele usuteaduse rakenduskõrgharidusõppes, usuteaduse ja kristliku kultuuriloo magistriõppes, kirikumuusikaosakonnas ja pastoraalseminaris. 9. septembril algab meie koolis piduliku jumalateenistuse ja aktusega õppetöö.

Ehk oled Sinagi, hea kaasteeline, tundnud oma senises elus ja tegemistes rõõmutust ja rutiini. Võib-olla pole Sa leidnud oma tõelist kutsumust ja kirge. Võib-olla oled valitud erialal osutunud edukaks ja saavutanud paljugi, kuid miski ja keegi on Sulle märku andnud, et Jumalal võib olla Sulle varuks veel midagi sootuks uut. Võib-olla oled mõelnud õppida usuteadust, tegeleda kristliku pärimuse ja kultuuriga, teenida Jumalat ja kirikut vaimulikuna, kuid oled seda mõtet erinevatel põhjustel endast eemale tõrjunud. Ehk just tänavune suvi, erakordne aasta erakordsel ajal võib olla Sinu jaoks õige hetk teha teoks ammukaalutud või hetkelise äratundmise ajal südamesse kingitud otsus tulla õppima Usuteaduse Instituuti?
Nimetan omalt poolt mõned põhjused, miks langetada valik Usuteaduse Instituudi kasuks.
Esiteks, Usuteaduse Instituudi motoks on „haridus inimeselt inimesele“. Meil on väike kool ja just väikestes õpperühmades ning individuaalsetes töö- ja õppevormides peitub meie õppeasutuse tugevus. Sul on võimalik istuda tänase Eesti teoloogia parimate spetsialistide ja õppejõudude jalge ees, olgu nendeks siis Randar Tasmuth või Jaan Lahe, Arne Hiob või Thomas-Andreas Põder, Riho Saard või Priit Rohtmets ning saada osa nende eruditsioonist, mõttetihedusest, akadeemilisest sarmist ja vaimulikust tarkusest.

Teiseks, Usuteaduse Instituudis viljeletava akadeemilise teoloogia skoopus on ääretult lai, paljusid eluvaldkondi seostav ja mõtestav, intellektuaalselt põnev ning rakendusliku väärtusega. Põgus pilguheit Usuteaduse Instituudis tänavu kevadel kaitstud lõpu- ja magistritööde teemadele ainult kinnitab seda: siin on uurimustöid alates piibliteoloogiast („Tõde ja armastus ning nende suhe kolmes Johannese kirjas“, „Surnuist ülesäratamise kujutlused Pauluse kirjade alusel“) kuni kaasaja praktilise teoloogia väljunditeni („Eestlaste palverännakujutustused 21. sajandi alguskümnendite ajakirjanduses“, „Hingehoidlikud kodukülastused – eakate ootused ja vajadused Tartu Pauluse koguduse näitel“). Teoloogilisele baasharidusele lisaks peaks igaüks leidma süvenemiseks just teda kõnetava ja tema kogemusega seostuva valdkonna.
Kolmandaks, Usuteaduse Instituudis on akadeemiline haridus lahutamatult seotud kristliku vaimsuse ja elupraktikaga. Kuigi meie kooli võivad tulla õppima ka need, kes ei ole end (veel) usuliselt või usutunnistuslikult (konfessionaalselt) määratlenud, on igapäevased palvused Jüri Arraku kujundatud instituudi kabelis, igal sessioonil toimuvad missad (armulauaga jumalateenistused), usu ja vaimuliku kasvamise teemadel toimuvad vestlused ja seminarid ning akadeemiline mentorlus Usuteaduse Instituudi loomulikuks rütmiks ja eluosaks.

Soovin ja palun, et lähenev sügis ja kooliaasta algus täidaks ka Sinu südame avastamis- ja õppimisrõõmu, põnevuse ja pingutusest ning süvenemisest kasvava naudinguga. Tere tulemast Usuteaduse Instituuti!

 

Marko Tiitus
Rektori kt

SAMAL TEEMAL