Menu Close

Rektori tervitus mai 2018

EELK UI rektor Ove Sander

Poisid ja tüdrukud, hoidke kokku

Maestro Roman Toi on lahkunud. Just nimelt lahkunud, mitte kadunud. Kaduda võib rahakott või südametunnistus, kuid neidki võib Jumala armuga ülesse leida. Inimene ei kao kuhugile. Saati siis veel ristiinimene. Jumala juures on ta alati alles. Leitud, õnnistatud ja hoitud. Meie jaoks aga, kes me veel mõne aja siinpool oleme, on alles nende inimeste armastus ja soojust. Nende selged ja sügavad jäljed mitte ainult maakamaral, vaid meie hinges.

Miskipärast arvan, et meie esimene lähedasem kohtumine oli aastal 2011, mil maestro oli Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus vastu võtmas EELK elutööpreemiat. Muide, samal aastal pidas ta ka avaliku loengu UI-s. Märkimisväärselt pikk ja erakordselt viljakas tõi kaasa mitmeid tunnustusi kirikult, riigilt ja kuluuriavalikkuselt. Ma ei tea, kuidas ta täpsemalt teda tabanud erinevatele tunnustustele vaatas, aga kindlasti oli ta nende kõikide eest väga tänulik. Tänulik vaid temale omase siira, isegi lapseliku üllatuse ja rõõmuga. Kõige selle juures oli ta palgel alati soe ja hellusega embav naeratus.

Mida tahtsin aga meenutada, oli tema sügav inimlikkus ning teatava piirini minev informaalsus ja mängulisus. Olime jumalateenistuse eel Toomkiriku käärkambris. Pisut enne teenistuse algust võttis ta mul käe alt kinni ja palus mul ennast kirikusse viia. Pidasin maestro palvet seaduseks ning üsna varsti olime kahekesi õige vaiksel sammul juba kirikusaalis. Päris kohale me ei jõudnud, kuna keegi jumalateenistuse korraldajatest püüdis meid kinni ja selgitas, et maestro kirikusse tulemine on planeeritud hoopis teisel viisil. Tundsin end pisut kehvasti – olin nagu probleemi põhjustaja ja samas ka mitte – , kuid vaid selle hetkeni, kui maestro minust möödudes mulle rõõmsa ja salapärase silmapilgutuse saatis. Midagi õppisin veel – olukordadest tuleb lihtsalt üle olla. Ei ole mõtet selgitada või vaielda. Vaiki ja naerata. Muidugi, kui sul on selleks parajasti jõudu. Temal näis seda alati olema.

Minul ja mu perel oli võimalus kohuda Roman Toiga ka Kanadas. Meenub üks põgus külastus tema koju ning sellele järgnenud söömaaeg Red Lobsteris. Jutt käib ajast, mil maestro vajas juba igapäevase koduse toimetuleku abi ning teda oli aitamas Filipiinidelt pärit koduabiline. See, kuidas too keskeas filipiinlanna maestrot riietas ja teele saatis ning milline tänu kiirgas maestrost oma aitajale, on jäänud meelde. Minu jaoks on see üheks imelisemaks vaatepildiks vastastikkusest kristlikust armastuses ja teenimisest, mis on harv kink isegi lähedastes peresuhetes.

Tollest päevast on jäänud veel teinegi meenutus, kuidas kaks inimest, üks oma särava muusikutee finaalakordi komponeerimas, teine aga algusosas – maestro ning minu tütar Eimi suhtlesid. Selles suhtlemises oli mingit salaseltslikku kollegiaalsust, tunnustust ja rõõmu, üle kõige aga innustust ja julgustust oma noorele kolleegile, keda ta selleks hetkeks oli vaevalt tunnikese tundnud. Seda kuuldes ja nähes meenus mulle mu enda ja paljude õpetaja Evald Saag, kes nägi teises inimeses nii uskumatult palju, et see teine hakkaski seda Jumala abiga uskuma ja teoks tegema. Ma ei kahtle hetkekski, et Eimi teel muusikuna on sel aastatetagusel jutuajamisel olnud mängida oluline roll.

Meie viimane kohtumine siin pool jäi puudutuste aja aastasse. Juhuslikult, või siiski juhitult, kohtusime Viru ees. Mina oli kedagi hotelli viimas, tema aga, siis juba ratastoolis ja saatjatega, hotellist tulemas. Selle tulemise-minemise hetke sõnum oli suuresti sama, mida maestro oma 100. sünnipäeval silmad veekalkvel hääbuva hääle, kuid tugeva vaimujõuga edasi andis – poisid ja tüdrukud, hoidke kokku.

Me püüame seda, kallis sõber Roman. Sa oled oma eluga näidanud selle püüde võimalikkust. Kristlastele ei peaks see ületamatuks raskuseks olema, sest meil on Tema, kes meid ühte kutsub, ühes hoiab ja ühte seob. Endaga ja üksteisega. Aeg Kristuse taevasse ülendamise järele meenutab meile alati – Tema tõmbab kõik enese juurde.

 

Ove Sander

Rektor

 

 

Eelnevad rektori tervitused:

Rektori tervitus veebruar 2018

Rektori tervitus november 2017

Rektori tervitus september 2017

Rektori tervitus suvi 2017

Rektori tervitus mai 2017

Rektori tervitus aprill 2017

Rektori tervitus jaanuar 2017

Rektori tervitus oktoober 2016

Rektori tervitus september 2016 

Rektori tervitus suvi 2016

Rektori tervitus aprill 2016

Rektori tervitus märts 2016

Rektori tervitus jaanuar 2016

Rektori tervitus detsember 2015

Rektori tervitus oktoober-november 2015

Rektori tervitus september 2015 

Rektori tervitus suvi 2015

Rektori tervitus mai 2015

Rektori tervitus aprill 2015

Rektori tervitus märts 2015

Rektori tervitus jaanuar-veebruar 2015

Rektori tervitus detsember 2014

Rektori tervitus oktoober ja november 2014 

Rektori tervitus september 2014 

Rektori tervitus august 2014 

Rektori tervitus juuli 2014

Rektori tervitus juuni 2014 

Rektori tervitus mai 2014

Rektori tervitus aprill 2014

Rektori tervitus märts 2014

Rektori tervitus veebruar 2014

Rektori tervitus jaanuar 2014

Rektori tervitus detsember 2013

Rektori tervitus november 2013

Rektori tervitus oktoober 2013

Rektori tervitus september 2013

SAMAL TEEMAL